Vykopávání zasypaného je časově i fyzicky nejnáročnější fáze záchrany

Vyhledávačem lokalizuješ, sondou ověříš nález a nastává časově nejnáročnější fáze záchrany - vyhrabání zasypaného lopatou. Kromě času stojí spoustu sil a tak je skvělé, když vyhrabává více lidí.

Lavinová záchrana pomocí sondy a lopaty Orotovox

Kvalitní lopata ti pomůže zkrátit cestu ke kamarádovi pod lavinou. Při lavinové záchraně se počítá každá vteřina!

Jaké vlastnosti má správná lopata? Pevný úchop v rukavicích, madlo, které dobře padne do ruky, rychlé a plynulé sestavení, list lopaty z odolného materiálu, tuhost listu i topůrka a také nízká hmotnost.

Pro efektivní práci s lopatou je důležité dostatečně dlouhé topůrko. Jeho délka u lopat Ortovox je v rozmezí 70 - 88 cm

Asymetrický tvar “Y” umožňuje ideální úchop a otočením o 180° se dá měnit madlo pro leváka nebo pro praváka. Nevadí ani palcové rukavice.

Tubus do kterého se zasouvá topůrko má rozšířený a zkosený okraj pro snadné zavedení topůrka. Zarážka dorazu vymezuje polohu tak, aby došlo k snadnému zacvaknutí aretačních kolíků do otvorů. Ty drží tak, že se segmenty topůrka nerozpojí.

Prolisy v listu zásadně zvyšují tuhost lopaty, která je žádoucí pro kopání v tvrdém, lavinovém sněhu. Prolis uprostřed vede přes celý list až k ostří. Prolis na horní straně brání klouzání boty při došlápnut, jako u rýče
tělo lopaty Ortovox

Když děláš sněhový profil, oceníš, když není list lopaty zaoblený. Je-li rovný a můžeš si tak zkoumanou plochu sněhu krásně zarovnat a vyhladit. Navíc se ti pohodlně vejde do batohu a nikde nepřekáží

Oválný nebo hranatý profil topůrka zvyšuje jeho tuhost, urychluje montáž a stabilizuje úchop.

Aby byla práce s lopatou přesná a list dobře pronikal do tvrdého sněhu je dobré aby spodní hrana lopaty nebyla rovná, ale se zuby, které se tak lépe zakousnou do tvrdého sněhu a ledu.

Lopaty jsou dlouhodobě pýchou ORTOVOXu

Seznamte se s našimi bestsellery…

SHOVEL PRO ALU III

SHOVEL PRO ALU III

Multifunkční lopata. Možnost udělat motyku i improvizované transportní saně. Protiskluzový pogumovaný úchop. Větší list dovoluje nabrat velký objem sněhu. Pro pohyb ve svahu jde z lopaty udělat cepín do firnu pomocí nástavce Pocket Spike. Pro Alu III je alpinistova “need to have”.

SHOVEL PRO LIGHT

SHOVEL PRO LIGHT

Nejlehčí lopata Ortovox (440 g) se řadí mezi špičku v kategorii ultralight. Přitom jde o plnohodnotnou lopatu s výbornou tuhostí i teleskopickým topůrkem. Odlehčovací otvory omezují nalepování sněhu na list lopaty. Ideální volba pro ty co řeší prostor a váhu v batohu, ale nechtějí omezovat svou a parťákovu bezpečnost. Kvalitu lopaty potvrzuje certifikace UIAA.

SHOVEL BEAST PC

SHOVEL BEAST PC

Zlatá střední cesta z hlediska výkonu i váhy mezi Pro Alu III a Pro Light. Váží 590 gramů a díky oválnému tvaru dovoluje stabilní úchop. Objem listu 2.3 litru umožňuje intenzivní výkon zachraňujícího kamaráda.

SHOVEL PRO ALU III + POCKET SPIKE

SHOVEL PRO ALU III + POCKET SPIKE

Set lopaty a kapesního cepínu. Jednoduchým nacvaknutím hrotů se z topůrka lopaty stane turistický cepín, vhodný hlavně pro firnové svahy. V batohu pocket spike ani nepocítíš, zato při výstupu k vrcholu si ho budeš náležitě považovat.