Logo ISPO AWARD

Lavinové batohy ORTOVOX proslavil systém AVABAG. Lehký záchranný systém, ovládaný mechanicky. Airbag nafukuje stlačený plyn, který uvolní uživatel z kartuše (bombičky) po zatažení za aktivační táhlo.

 • Léty prověřený, spolehlivý systém s bombičkou.
 • Aktivaci systému si můžeš vyzkoušet opakovaně, bez dalších starostí a nákladů.
 • Zkouška nanečisto a příprava na túru

 • Lavinový batoh s technologií Avabag je vždy připraven okamžitě vyrazit do akce. Vezmu a jdu, neřeším baterky ani nabíjení.

 • Systém AVABAG váží pouhých 690 g, patří mezi nejlehčí mezi mechanickými systémy.
 • Karbonová originální kartuše váží 310 g.
 • Hmotnost kompletního systému je 1000 gramů.
 • Objemově zabere zabere Avabag i s kartuší prostor velikosti 1,5 litrové PET láhve.

 • Manipulace se systémem AVABAG je snadná.
 • Před sezónou stačí zkontrolovat váhu kartuše a nastavit si výškovou polohu aktivačního táhla.
 • Před túrou si zapni pojistný popruh proti stažení batohu z těla silou laviny a připrav si aktivační táhlo do pohotovostní polohy.

 • Výškové nastavení táhla

Systém AVABAG pod lupou

Jak funguje Avabag?

Při zatažení táhla se uvolní pružina a ta vystřelí jehlu, která prorazí bombičku. Přes štěrbinu v jehle se poté přemístí plyn z bombičky do airbagu. Naplnění airbagu funguje na principu Venturiho efektu. Díky podtlaku a “trychtýřovité” změně průměru trubice dochází k rychlejšímu nafouknutí airbagu a nasátí části vzduchu z venku. Celé nafouknutí airbagu trvá přibližně 3 sekundy.

Aktivace a složení airbagu


160 litrový airbag

Svařovaný airbag udrží vzduch déle a proto záchranný airbag objemu 160 litrů není šitý. Jeho díly jsou spojeny inovativní technologií svařování v jednom jediném lemu. Proto je vak tak lehký, odolný proti poškození a nepropustný. Návod na složení airbagu „do harmoniky“ je součástí batohu a ty máš tuto důležitou informaci vždy u sebe.

Ergonomické aktivační táhlo

Aktivační táhlo je ergonomicky tvarované a má výškově nastavitelnou polohu. Táhlo je umístěné na levém ramenním popruhu, což je výhodné pro praváky.

Lehká karbonová kartuše

K systému AVABAG používej originální karbonovou bombičku. I přes stejný závit a velikost bombičky, je obsah plynu pod jiným tlakem a v jiném objemu než u bombiček jiných mechanických systémů. Proto není možné u AVABAGu používat kartuše (ABS, Reactor, R.A.S).Po použití bombičky není třeba kupovat novou, ale stačí ji nechat doplnit u prodejce ORTOVOX. Náplň je certifikovaná na 5 let. Bombičky AVABAG jsou certifikované od mezinárodní letecké společnosti pro bezpečnost (IATA), takže je můžeš letecky přepravovat v nákladovém prostoru letadla.

Batohy Ortovox s technologií AVABAG

Rozdělují se na tři skupiny, v souladu se zaměřením uživatele a podle toho jsou batohy designovány.

Batoh AVABAG ASCENT

ASCENT

Batohy pro vyznavače skitouringu a skialpinismu.

Batoh AVABAG FREERIDER

FREERIDER

Pro lyžaře ve volném terénu, pro které je prioritou parádní lajna.

Batoh AVABAG CROSS RIDER

AVABAG CROSS RIDER

Správná volba pro ty, kdo hledají menší batoh pro univerzální využití.

Délka zad

Samotný zádový systém se dodává ve dvou délkách, jak je u batohů ORTOVOX zvykem. Tak třeba batoh ORTOVOX AVABAG ASCENT 30 má delší záda, varianta stejného batohu se zkrácenými zády má název ORTOVOX AVABAG ASCENT 28 S a logicky menší objem, o necelé 2 litry.

Při rozhodování, jakou délku zad zvolit, je rozhraním výška 175 cm. Ti nižší volí „S“. Ale pozor, někdo má delší nohy, jiný zase záda a s tím je potřeba počítat. Vyzkoušení na prodejně nebo při testovacím dnu je ideálním způsobem rozhodování.

DÉLKA ZAD

AVABAG ASCENT

BATOHY řady ASCENT jsou navrženy pro skialpinismus a skitouring. Jsou velmi pohodlné, vyrobené z lehkých, odolných materiálů, umožňují připnutí cepínu, lyží, splitboardu a lana. Pro batohy AVABAG ASCENT je typická možnost otevření hlavní komory zipem po celém obvodu, což usnadňuje orientaci ve věcech.

ASCENT 40 AVABAG a ASCENT 38 S AVABAG

ASCENT 40 AVABAG a ASCENT 38 S AVABAG

NAJÍT PRODEJCE

ASCENT 30 AVABAG a ASCENT 28 S AVABAG

NAJÍT PRODEJCE

ASCENT 30 AVABAG a ASCENT 28 S AVABAG
ASCENT 22 AVABAG

ASCENT 22 AVABAG

NAJÍT PRODEJCE

Uživatelské výhody AVABAGu

 • Mechanický systém s kartuší je spolehlivý.
 • Není potřeba kontrolovat nabití baterií jako u elektronických systémů.
 • Jednoduše stačí zkontrolovat při balení batohu, zda je k systému přišroubovaná kartuše.
 • Zkouška aktivace nanečisto, bez starostí a dalších nákladů. K tréninku použijte nástroj Avabag Rearming Tool.
 • Jediný systém AVABAG je možné instalovat do různých batohů ORTOVOX, které jsou k tomu určené (v názvu mají slovo AVABAG).

Lavinový batoh je skvělý,
ale nikoho neudělá nesmrtelným!

Lavinový batoh prokazatelně brání zasypání člověka pod povrch laviny. Je to ale pouze nadstandardní pomůcka, která doplňuje lavinový vyhledávač, sondu a lopatu. V lavině se nechce ocitnout nikdo, a proto doporučujeme vždy dodržovat bezpečnostní opatření, která jsou součástí lavinové prevence. Pravidla zodpovědného chování v zasněžených horách si nejlépe osvojíš na lavinových kurzech, vedených odborníky.